Följande är ett förslag på PPM-fördelning enligt MA50/200-modellen.
De specifika fonderna är endast ett förslag, som utgår från fondernas långtidshistorik och en grundläggande fördelning mellan sverige-, tillväxtmarknads- och globalfonder.
Eftersom strategin för närvarande indikerar positiv trend är huvudsaken att fonderna är aktiefonder, och inte räntefonder. Om du har 10 år eller mindre kvar till pension och därför (eller av någon annan anledning) inte vill ta lika stora risker, kan du välja att lägga en större eller mindre del i en räntefond (t.ex. Spiltan Räntefond Sverige) och fördela resten enligt förslaget nedan.
Förslaget:
- 40% Sverige: Didner & Gerge Aktiefond eller Lannebo Småbolag
- 40% tillväxtmarknader: First State Global Emerging Markets Leaders Fund eller Skagen Kon-Tiki
- 20% globalt: Skagen Global
(Räknehjälp: Om förslaget för en viss fond är 40% och din valda totala andel aktiefonder är 50% blir ”din” andel för den föreslagna fonden 0,4 x 0,5 = 0,2 = 20%.)
Som alltid är ovanstående endast ett förslag, och du ska endast följa det om du själv tror på det.
Se LongShorts PPM-sida för mer information om PPM-råden.
Jag hoppas du inte slutat ditt arbete, registrerat firma och börjat med PPM-rådgivning ”enligt MA50/200-modellen”.
.
.
.
– 19% på sex månader (Didner & Gerge Aktiefond)
.
– 17% (Lannebo Småbolag)
.
(First State Global Emerging Markets Leaders Fund) hittar jag tyvärr inte på Avanza (men de har säkert gått plus 🙂
.
– 13% (Skagen Kon-Tiki)
.
– 15% (Skagen Global)
.
.
Nätet är fullt av goda råd, men de stämmer aldrig i usla tider.
Som tur är har PPM-strategin varit mestadels i räntefonder sedan 110701, se de efterföljande PPM-inläggen gjorda efter detta:
https://blog.longshort.se/category/ppm/
Jag borde nog lägga till en kommentar på detta inlägg att man alltid ska se på det senaste PPM-inlägget eftersom information av denna typ blir ”gammal” väldigt fort.